◄
Trzy kobiety obdarzone wspaniałym mocnym głosem i niezwykłą wrażliwością - Angela Gaber, Susanna, Hanka Wójciak - spotkają się na wspólnym koncercie w cerkwi pw. św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych.
Każdej z artystek bliska jest muzyka tradycyjna z różnych zakątków świata, czerpią z tradycyjnych źródeł, a ich oryginalne aranżacje i interpretacje wprowadzają słuchaczy w niepowtarzalny nastrój.
Angela Gaber, pochodząca z Ustrzyk Dolnych artystka, inspiracji poszukuje w muzyce różnych kultur, nie pozostając obojętną wobec własnej intuicji w tworzeniu muzyki, jak i identyfikacji z przyrodą, w której pełno jest muzycznych zjawisk i emocji. Artystka z niezwykłą intuicją stosuje gamę środków nawiązując do tradycji ludowych, quasi-dziecięcych zabaw głosem, czy wręcz odrealnionej ekspresji prewerbalnej.
W marcu 2013 roku Angela Gaber wydała swój debiutancki album „Opowieści z Ziemi”, który zrealizowała z Łukaszem Sabatem (saksofon, duduk, śpiew) oraz Aleksanderm Czikmakowem (gitara klasyczna, elektryczna, aranżacje).
Wraz z zespołem jest laureatką prestiżowych festiwali folkowych jak Festiwal Folkowy Polskiego Radia - Nowa Tradycja czy Międzynarodowy Festiwal Folkowy - Mikołajki Folkowe.
Susanna Jara-Małecka – śpiewa w wielu językach, koncertuje i tworzy od dziecka. Była członkinią wielu zespołów, chórów, inicjatyw muzycznych. Wzięła udział w nagraniach kilkunastu płyt. Na bogaty repertuar artystki składają się pieśni jej autorstwa, Petra Murianki, ludowe w aranżacjach Susanny, niesztampowe piosenki muzyki pop, standardy jazzowe oraz arie operowe. Główne języki w których śpiewa to: ukraiński, cerkiewnosłowiański, polski, łemkowski, rosyjski i angielski.
W 2013 roku wydała swój debiutancki album „Wesna, wesnoju”, na którym znalazły się jej utwory autorskie oraz własne opracowania ukraińskich i łemkowskich pieśni tradycyjnych. Kolejny repertuar grany od 2014 roku nosi nazwę "W sześciu kolorach".
Hanka Wójciak - wokalistka, autorka tekstów i muzyki, dziennikarka, aktorka – amator, góralka z Zakopanego.
Hanka uczyła się śpiewu eksperymentalnego i improwizacji na warsztatach takich mistrzów jak: Olga Szwajgier, Gendos, Sainkho Namtchylak, Iva Bittova. Improwizując wykorzystuje rejestr gwizdkowy oraz śpiew gardłowy rodem z Mongolii i Tuvy. Jako rodowita góralka znakomicie operuje białym głosem. W muzyce Hanki Wójciak odnaleźć można echa muzyki orientalnej i celtyckiej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze gwizdkowym. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się tutaj nieustannie z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem. Hanka Wójciak to założycielka zespołu Kapela Hanki Wójciak, z którym w 2014 roku wydała debiutancką płytę „Znachorka”.
„Siostry” usłyszymy 14 sierpnia w cerkwi pw. św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych. Zapraszamy do odwiedzenia tej wyjątkowej w skali świata świątyni - od 2013 roku na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.
Cerkiew w Brunarach to jeden zabytków udostępnionych do zwiedzania na Otwartym Szlaku Architektury Drewnianej. Do końca września od czwartku do niedzieli w 71 obiektach można spotkać przewodników, którzy chętnie dzielą się opowieściami o historii zabytków i skrywanych przez nich tajemnicach.
STATSTYKA:
Jesteś naszym 14577322 gościem.Korzystanie z portalu oznacza akceptację politykę prywatności.